Novinky

Daňové přiznání 2019: Co byste měli vědět ještě před vyplněním?

Ještě jste se nepustili do vyplnění daňového přiznání? Tak si předtím přečtěte náš článek, kde jsme pro vás přichystali důležité informace, které byste měli předtím vědět.

Letošním šampionem v řezu révy vinné je Tomáš Petržela 

Vítězem 15. ročníku Mistrovství ČR v řezu révy se stal Tomáš Petržela z Vinařství Kovacs Novosedly. Nejúspěšnější řezačkou mezi ženami byla Simona Mančíková z Terezína. V kategorii Junior vyhrál Miroslav Vodák ze SVŠ Valtice. Vinařskou akci, jejímiž organizátory jsou Svaz vinařů České republiky ve spolupráci se společností BS Vinařské potřeby, hostila letos společnost Zemědělské družstvo Sedlec.

Mistrovství ČR v řezu révy vinné 2019

Všem vinařům a vinohradníkům oznamujeme termín 15. ročníku soutěže v řezu révy vinné, který se uskuteční 22. února 2019 od 8 hodin v areále Zemědělského družstva v Sedleci u Mikulova.

Rakušané řeší Zweigeltrebe. Šlechtitel vína byl aktivní nacista

Zůstane i nadále oblíbená odrůda červeného vína pod názvem Zweigeltrebe? Otázka, kterou se zabývají odborníci především v Rakousku, ale také vinaři na jihu Moravy. V čem je problém? Toto víno má jméno po rakouském pěstiteli vína Fridrichu Zweigeltovi, který v roce 1933 vstoupil do nacistické strany NSDAP a byl horlivým antisemitou. Někteří rakouští vinaři proto zvažují název Blauer Montag, tedy Modré pondělí.

Program rozvoje venkova - dotační program pro vinaře

Evropská unie poskytuje řadu dotací a nabízí je i vinařům. V současné době běží projekt Program rozvojevenkova, na který bylo vyhrazeno 3,5 miliard eur (více než 96 miliard korun). Sepsali jsme pro vás informace, které by vás mohly ohledně dotačního programu zajímat.

V Česku ubylo vín „řízlých“ cukrem a vodou. Falšuje se i víno v plastu

Z nabídky českých vinoték a jiných podniků mizí padělané víno. Počet vín, ředěných například vodou či syntetickým glycerolem, je letos zhruba čtyřikrát nižší než v roce 2015. Svaz vinařů to vysvětluje účinností vinařského zákona. Ani plastové obaly bag-in-box však spotřebitele stoprocentně neochrání před podvodníky.

Vánoční víno: co ke kaprovi, lososu, krevetám či kachně

Štědrý večer je tím nejkouzelnějším večerem v roce. A Češi si jej umí pořádně vychutnat. Nároky na slavnostní večeři rostou, v řadě rodin ještě stále převládá tradiční smažený kapr. V některých domácnostech ho ale nahrazují ryby mořské, výjimkou nejsou ani krevety a další plody moře. A ke slavnostní večeři neodmyslitelně patří i sklenka dobrého vína.

Rulandské bílé ze Zámeckého vinařství Bzenec je nejlepším vínem České republiky pro rok 2019

Zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise vyhlásili 4. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2019, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice. Šampionem soutěže pro rok 2019 se stalo Rulandské bílé, Collection 1508, pozdní sběr, ročník 2017 ze Zámeckého vinařství Bzenec.

Sommelierem roku 2018 je David Král

Soutěž BOHEMIA SEKT Trophée, která se letos konala již po jedenadvacáté, zná svého vítěze. Stal se jím David Král, hlavní sommelier společnosti BOHEMIA SEKT. Během celodenního klání, které vyvrcholilo slavnostním finále na Nové scéně Národního divadla, přesvědčil porotu, že si díky svým znalostem a dovednostem nejvíce zaslouží titul Sommelier roku 2018.

8. Mezinárodní soutěž vín PIWI Weinpreis 2018

Soutěže se letos zúčastnilo 147 vinařů ze 17 zemí s 367 vzorky vín. Celkem získali 29 velkých zlatých medailí, 185 zlatých a 131 stříbrných medailí. Nejvyšší bodové hodnocení, 99, získala dvě sladká vína – Johanniter 2017 ledové víno z Polska a cuvée Muscaris + Solaris 2017 zemské víno z Nizozemska.

Vyšší sazba "zelené nafty" také na révu vinnou

Poslanecká sněmovna PČR dne 14.11., po řadě společných i individuálních jednáních Regionání agrární komory JMK a Svazu vinařů ČR s poslanci, schválila ve třetím čtení, poslaneckou novelu zákona o spotřebních daních, která upravuje tzv. „zelenou naftu“.

Partneři projektu